The Maze Runner (Maze Runner, #1)

James Dashner
Delacorte Press • 2009

There are alternate cover editions for this ASIN here and here.If you ain’t scared, you ain’t human.When Thomas wakes up in the lift, the only thing he can remember is his name. He’s surrounded by str...by strangers—boys whose memories are also gone.Nice to meet ya, shank. Welcome to the Glade.Outside the towering stone walls that surround the Glade is a limitless, ever-changing maze. It’s the only way out—and no one’s ever made it through alive.Everything is going to change.Then a girl arrives. The first girl ever. And the message she delivers is terrifying.Remember. Survive. Run.
Viac

Doporučené Fantasy Nezaradené Pre teenagerov Romány Bestseller Román Sci-fi

Labyrint: Útek

10. 7. 2017

Milovníci sci-fi a fantasy žánru kníh si určite všimli že posledné roky kníhkupectvá zapĺňali knihy s veľmi podobnými príbehmi v ktorým ste často nachádzali mnoho prvkov „opísaných“ z filmov a tak pôsobili strašne stereotypne. Poznáte to, naľavo vlkodlak, napravo upír a pred vami typický pán zla, ktorý sa snaží ovládnuť svet, zničiť ľudí … proste klasické klišé. Človeku by sa až mohlo zdať,[...]

Čítať ďalej

Kniha vs. film

Labyrint: Útek

24. 4. 2017

Túto knižnú sériu som milovala. Je to jedna z mojich najobľúbenejších a preto sa s vami musím podeliť o nespravodlivosť, ktorú na tejto knihe napáchali jej filmovým spracovaním. Dúfam, že mi odpustíte, že netuším ako sa Dashnerov slang prekladá do slovenčiny, lebo som knihy čítala po anglicky, takže sa to pokúsim nejako opísať. Jediné čo … Continue reading Labyrint: Útek

Čítať ďalej
There are alternate cover editions for this ASIN here and here.

If you ain’t scared, you ain’t human.

When Thomas wakes up in the lift, the only thing he can remember is his name. He’s surrounded by strangers—boys whose memories are also gone.

Nice to meet ya, shank. Welcome to the Glade.

Outside the towering stone walls that surround the Glade is a limitless, ever-changing maze. It’s the only way out—and no one’s ever made it through alive.

Everything is going to change.

Then a girl arrives. The first girl ever. And the message she delivers is terrifying.

Remember. Survive. Run.