Púštny kvet

Waris Dirie (Andrea Cániková)
Ikar • 2000

Waris Dirieová ako trinásťročná opustila svoju nomádsku rodinu, aby unikla sobášu so starým mužom. Z púšte si odniesla poznačené telo, čo spôsobila ťažká každodenná práca so zvieratami i takzvaná žens...ratami i takzvaná ženská obriezka, stáročná, v modernom svete nepochopiteľná, až krutá tradícia. Africké dievčatá ju podstupujú už v útlom veku, aby tak stúpla ich cena na trhu s nevestami.Šťastná náhoda umožnila Waris pracovať niekoľko rokov ako slúžka na somálskom veľvyslanectve v Londýne. Keď legálny pobyt vypršal, Waris sa vzbúri: nechce sa vrátiť do púšte, ale rozhodne sa, samotná v cudzom prostredí, zarobiť peniaze pre svoju matku. Život v púšti ju naučil odvahe, schopnosti ísť vytrvalo za svojím cieľom cez všetky možné prekázky. Vypestoval v nej aj hlboký cit pre spolupatričnosť rodiny, oddanosť a lásku, ktorá tak často chýba v bohatom, no odcudzenom západnom svete - Waris nielenže našla v sebe silu zdôveriť sa ľuďom so svojím pozoruhodným osudom, ale zapojila sa aj do boja proti ženskej obriezke ako mimoriadna veľvyslankyňa OSN a zanietená zástankyňa ľudských práv.
Viac

  • Počet strán: 240 strán
  • ISBN13:9788071186014
  • Originálny názov: Desert Flower

Články zo života autorov

Waris Dirie je modelka, spisovateľka a aktivistka somálskeho pôvodu, ktorá bojuje za ukončenie praktiky ženskej obriezky. Hoci ju preslávil najmä autobiografický bestseller Púštny kvet, jej tvorba pozostáva z viacerých kníh.  Život a aktivizmus Waris Dirie Waris Dirie sa narodila v roku 1965 do rodiny somálskych kočovníkov žijúcich v púšti v blízkosti hraníc s Etiópiou. Vo veku 13 rokov jej[...]

Waris Dirieová ako trinásťročná opustila svoju nomádsku rodinu, aby unikla sobášu so starým mužom. Z púšte si odniesla poznačené telo, čo spôsobila ťažká každodenná práca so zvieratami i takzvaná ženská obriezka, stáročná, v modernom svete nepochopiteľná, až krutá tradícia. Africké dievčatá ju podstupujú už v útlom veku, aby tak stúpla ich cena na trhu s nevestami.
Šťastná náhoda umožnila Waris pracovať niekoľko rokov ako slúžka na somálskom veľvyslanectve v Londýne. Keď legálny pobyt vypršal, Waris sa vzbúri: nechce sa vrátiť do púšte, ale rozhodne sa, samotná v cudzom prostredí, zarobiť peniaze pre svoju matku. Život v púšti ju naučil odvahe, schopnosti ísť vytrvalo za svojím cieľom cez všetky možné prekázky. Vypestoval v nej aj hlboký cit pre spolupatričnosť rodiny, oddanosť a lásku, ktorá tak často chýba v bohatom, no odcudzenom západnom svete - Waris nielenže našla v sebe silu zdôveriť sa ľuďom so svojím pozoruhodným osudom, ale zapojila sa aj do boja proti ženskej obriezke ako mimoriadna veľvyslankyňa OSN a zanietená zástankyňa ľudských práv.