Munich

Robert Harris

September 1938.Hitler is determined to start a war.Chamberlain is desperate to preserve the peace.The issue is to be decided in a city that will forever afterwards be notorious for what takes place th...ere.Munich. As Chamberlain’s plane judders over the Channel and the Führer’s train steams relentlessly south from Berlin, two young men travel with secrets of their own.Hugh Legat is one of Chamberlain’s private secretaries; Paul von Hartmann a German diplomat and member of the anti-Hitler resistance. Great friends at Oxford before Hitler came to power, they haven’t seen one another since they were last in Munich six years earlier. Now. as the future of Europe hangs in the balance, their paths are destined to cross again.When the stakes are this high, who are you willing to betray? Your friends, your family, your country or your conscience?
Viac

  • Počet strán: 352 strán
  • ISBN13:9781473519695
  • Ďalšie vydania: Mníchov

September 1938. Hitler sa rozhodol začať vojnu. Chamberlain zúfalo túži udržať mier. O tejto otázke sa rozhodne v meste, čo sa navždy zapíše do dejín vďaka dohode, ktorá nielenže viedla k rozkladu demokratického Československa, ale aj otvorila dvere Hitlerovým politickým ambíciám v Európe.

Čítať ďalej

Predstavme si situáciu, že by Mníchovská dohoda nebola 30. septembra 1938 podpísaná. Čo by sa stalo? Zaútočil by Hitler na Československo? Dokázali by sme sa ubrániť? Prišiel by nám niekto na pomoc? A vypukla by potom vôbec druhá svetová vojna v podobe, ako ju poznáme z histórie?

Čítať ďalej

Meno spisovateľa Roberta Harrisa sa už desaťročia spája s umeleckou aj myšlienkovou kvalitou. Témy pre svoje romány si nevyberá prvoplánovo, ale vždy je za tým badať vyšší účel. Často triafa do čierneho aktuálnymi udalosťami, presahom do rôznych sfér ľudskej existencie či viacerými rovinami príbehu vyžadujúceho zapojenie umu čitateľa. Mníchov snáď ani nemohol vyjsť v lepšej dobe. Od tamojšej[...]

Čítať ďalej

Mníchov – Robert Harris, Slovart 2018 Rober Harris je autor, ktorého netreba veľmi predstavovať. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Impérium, [...] The post Mníchov – Robert Harris appeared first on .

Čítať ďalej
September 1938.

Hitler is determined to start a war.

Chamberlain is desperate to preserve the peace.

The issue is to be decided in a city that will forever afterwards be notorious for what takes place there.

Munich.

As Chamberlain’s plane judders over the Channel and the Führer’s train steams relentlessly south from Berlin, two young men travel with secrets of their own.

Hugh Legat is one of Chamberlain’s private secretaries; Paul von Hartmann a German diplomat and member of the anti-Hitler resistance. Great friends at Oxford before Hitler came to power, they haven’t seen one another since they were last in Munich six years earlier. Now. as the future of Europe hangs in the balance, their paths are destined to cross again.

When the stakes are this high, who are you willing to betray? Your friends, your family, your country or your conscience?