The Darwin Awards Countdown to Extinction

Wendy Northcutt
Plume Books • 2010

The newest installment of the human race's most "devastatingly" popular humor series.The Darwin Awards are more than just a brand. They're a pop culture phenomenon. With six books and a website that d...raws in more than a million unique visitors every month, the Darwin Awards rivals "The Onion" and "The Simpsons" as one of the biggest humor franchises in the world.Fully illustrated and featuring all-new tales of the marvelously macabre, "The Darwin Awards Countdown to Extinction" chronicles the astonishing acts of individuals who have taken a swan dive into the shallow end of the gene pool. From attaching a five-horsepower engine to a barstool, to hammering a metal hook into an explosive device, to using a taser to treat a snake bite, these gloriously gruesome incidents prove that the countdown (to human extinction) is well under way. And we won't exit this mortal coil without one last laugh.
Viac

2/5 2017 Wendy Northcutt XYZ

Autor – Wendy Northcutt Originálny názov – The Darwin Awards Countdown to Extinction Séria – Darwinovy ceny Vydavateľstvo – XYZ Rok vydania – 2017 Počet strán - 336 Hodnotenie na Goodreads – 3,42/ 371Anotácia Pokračování celosvětově populární série příběhů o lidech, kteří sami sobě přivodili kuriózní smrt neuvěřitelně hloupým způsobem. Darwinovy ceny vycházejí z předpokladu, že[...]

Čítať ďalej

Recenzie XYZ

Museli sme ako ľudstvo dospieť do bodu, kedy dávame cenu za najhlúpejšie úmrtie? Museli. Táto kniha vás o tom presvedčí.POZOR: Darwinova cena sa neudeľuje tým, ktorí sa povedali, že ju chcú získať a dobrovoľne sa odpravili z tohto sveta. Neverím, že to musím napísať (keď som si prečítala knihu, tak vás radšej upozorním, aby sa nestalo nejaké nešťastie), ale za žiadnych okolností sa[...]

Čítať ďalej
The newest installment of the human race's most "devastatingly" popular humor series.

The Darwin Awards are more than just a brand. They're a pop culture phenomenon. With six books and a website that draws in more than a million unique visitors every month, the Darwin Awards rivals "The Onion" and "The Simpsons" as one of the biggest humor franchises in the world.

Fully illustrated and featuring all-new tales of the marvelously macabre, "The Darwin Awards Countdown to Extinction" chronicles the astonishing acts of individuals who have taken a swan dive into the shallow end of the gene pool. From attaching a five-horsepower engine to a barstool, to hammering a metal hook into an explosive device, to using a taser to treat a snake bite, these gloriously gruesome incidents prove that the countdown (to human extinction) is well under way. And we won't exit this mortal coil without one last laugh.