The Storm Whale

Benji Davies

Every day, in a house by the sea, a little boy watches his father leave for a long day's work. One night, a great storm washes a small whale onto the beach. The boy discovers the whale is a good liste...ner. The father discovers the boy is lonely. Together, they return the whale to the sea. And from that day on, the boy learns that the father can be a good listener too, in Benji Davies's heartwarming tale, The Storm Whale.
Viac

Búrka a veľryba

29. 6. 2020

Je ťažké byť osamelý. Niekedy sa to stáva i deťom. A to pritom vôbec nemusia byť samé. Aj Noi sa tak cítil. Žil so svojim ockom na brehu mora. Ten ale každý deň odchádzal na more a vracal sa neskoro večer. Po jednej búrke objaví…

Čítať ďalej
Every day, in a house by the sea, a little boy watches his father leave for a long day's work. One night, a great storm washes a small whale onto the beach. The boy discovers the whale is a good listener. The father discovers the boy is lonely. Together, they return the whale to the sea. And from that day on, the boy learns that the father can be a good listener too, in Benji Davies's heartwarming tale, The Storm Whale.