Dear Nobody: The True Diary of Mary Rose

Gillian McCain a Legs McNeil
Sourcebooks Fire • 2014

Go Ask Alice was a hoax. But Dear Nobody is a true teen diary so raw and so edgy its authenticity rings off every page"I am a freak."The words and drawings of Mary Rose present a gritty, powerful, no-...holds-barred true experience of a teen girl so desperate to be loved, so eager to fit in that she'll go to extremes that could cost her her life.This is not a story about addiction. Or sexual promiscuity. Or cystic fibrosis. It's the story of a young woman with a powerful will to live, who more than anything wants to be heard...and loved.This compelling, emotional account ensures her voice will not be forgotten.
Viac

  • Počet strán: 330 strán
  • ISBN13:9781402287589

Dear Life - Meghan Quinn Anotáciu nájdete TU.Prečo?No čo vám poviem. Mám proste slabosť na zlomené duše. To sa týka všetkých týchto kníh. Ale prečo si prečítať Dear Life? Rozpráva príbeh 4 ľudí. Odlišných ľudí, ktorí sa navzájom vôbec nepoznajú. Všetci však zažili nejakú tragédiu, život im celý čas hádže granáty pod nohy.  A tak je tu program, ktorý pomáha práve takýmto ľuďom. Táto kniha je[...]

Čítať ďalej
Go Ask Alice was a hoax. But Dear Nobody is a true teen diary so raw and so edgy its authenticity rings off every page

"I am a freak."

The words and drawings of Mary Rose present a gritty, powerful, no-holds-barred true experience of a teen girl so desperate to be loved, so eager to fit in that she'll go to extremes that could cost her her life.

This is not a story about addiction. Or sexual promiscuity. Or cystic fibrosis. It's the story of a young woman with a powerful will to live, who more than anything wants to be heard...and loved.

This compelling, emotional account ensures her voice will not be forgotten.