Cicada

Shaun Tan

From the visionary Shaun Tan, an inspirational story for older picture book readers and beyondCicada tells the story of a hardworking little cicada who is completely unappreciated for what he does. Bu...t in the end, just when you think he's given up, he makes a transformation into something ineffably beautiful. A metaphor for growing up? A bit of inspiration for the unappreciated striver in all of us? Yes, yes, and more.
Viac

  • Počet strán: 32 strán
  • ISBN13:9781338298390
  • Ďalšie vydania: Cikáda

Shaun Tan, „nobelovkár“ za detskú literatúru, je jeden z mojich obľúbených autorov detskej literatúry; jeho Pravidla léta sú podľa mňa asi najlepšia detská kniha. V jeho tvorbe sa to hemží všelijakými čudnými potvorami, patvormi, sci-fi strojmi. Ale najuletenejšia je, aspoň pre mňa, práve jeho Cikáda. Paradoxne, lebo na jeho pomery je táto kniha výnimočne realistická. … Pokračovať v čítaní:[...]

From the visionary Shaun Tan, an inspirational story for older picture book readers and beyond

Cicada tells the story of a hardworking little cicada who is completely unappreciated for what he does. But in the end, just when you think he's given up, he makes a transformation into something ineffably beautiful. A metaphor for growing up? A bit of inspiration for the unappreciated striver in all of us? Yes, yes, and more.