Demons

Fyodor Dostoevsky a Ronald Meyer (Richard Pevear, Larissa Volokhonsky, Robert Maguire a Robert Belknap)
Vintage • 1995

Alternate Cover Edition ISBN 0679734511. (ISBN13: 9780679734512)Inspired by the true story of a political murder that horrified Russians in 1869, Fyodor Dostoevsky conceived of Demons as a "novel-pamp...hlet" in which he would say everything about the plague of materialist ideology that he saw infecting his native land. What emerged was a prophetic and ferociously funny masterpiece of ideology and murder in pre-revolutionary Russia.
Viac

famózny psychoanalytik nebezpečná krajina obrovská väčšina dôležitý doslov posledná kapitola podstatný ponor

Sumár recenzie
Na blogu Nathaly je recenzia na knihu od Fiodora Dostojevského. Recenzentka sa v nej venuje hlavne obsahu a štylistike diela. Kniha je podľa nej náročná na čítanie a nie je vhodná pre každého. Recenzentka však ocenila prenikavú analýzu ľudskej psychiky, ktorú autor ponúka. Celkové hodnotenie knihy je pozitívne, aj keď s určitými výhradami. Napríklad, podľa recenzentky je kniha Dostojevského "jeden z najvýznamnejších diel v oblasti svetovej literatúry".

Alternate Cover Edition ISBN 0679734511. (ISBN13: 9780679734512)

Inspired by the true story of a political murder that horrified Russians in 1869, Fyodor Dostoevsky conceived of Demons as a "novel-pamphlet" in which he would say everything about the plague of materialist ideology that he saw infecting his native land. What emerged was a prophetic and ferociously funny masterpiece of ideology and murder in pre-revolutionary Russia.