Weyward

Emilia Hart

I am a Weyward, and wild inside. 2019: Under cover of darkness, Kate flees London for ramshackle Weyward Cottage, inherited from a great aunt she barely remembers. With its tumbling ivy and overgro...wn garden, the cottage is worlds away from the abusive partner who tormented Kate. But she begins to suspect that her great aunt had a secret. One that lurks in the bones of the cottage, hidden ever since the witch-hunts of the 17th century.1619: Altha is awaiting trial for the murder of a local farmer who was stampeded to death by his herd. As a girl, Altha’s mother taught her their magic, a kind not rooted in spell casting but in a deep knowledge of the natural world. But unusual women have always been deemed dangerous, and as the evidence for witchcraft is set out against Altha, she knows it will take all of her powers to maintain her freedom.1942: As World War II rages, Violet is trapped in her family's grand, crumbling estate. Straitjacketed by societal convention, she longs for the robust education her brother receives––and for her mother, long deceased, who was rumored to have gone mad before her death. The only traces Violet has of her are a locket bearing the initial W and the word weyward scratched into the baseboard of her bedroom.Weaving together the stories of three extraordinary women across five centuries, Emilia Hart's Weyward is an enthralling novel of female resilience and the transformative power of the natural world.
Viac

  • Počet strán: 329 strán
  • ISBN13:9781250280800
  • Ďalšie vydania: Nezlomné

Sumár recenzie
Nezlomné (Recenzia) Emilia Hart vo svojej knihe "Nezlomné" predstavuje príbeh troch výnimočných žien cez piatich storočí, zdôrazňujúc ich odolnosť a schopnosť prírody meniť osudy ľudí. Dej sa odohráva v troch časových rovinách s každou ženou z rodu Weywardových, čo prispieva k prepleteniu dejových lán. Kniha obsahuje viacero citlivých tém ako domáce násilie, znásilnenia či potraty, na ktoré by si čitatelia mali byť vopred pripravení. Napriek tomu, ak hľadáte hlboký a strhujúci príbeh, "Nezlomné" je pre vás správna voľba.

Sumár recenzie
Román Nezlomné, ktorý preplieta príbehy troch výnimočných žien naprieč piatimi storočiami, je strhujúcim príbehom o odolnosti žien a sile prírodného sveta. Kniha prináša napätie a tajomnú atmosféru, s dôrazom na to, že ženy nie sú len silné od narodenia, ale aj silné sa stávajú. Hlavná hrdinka, Kate, odhaľuje tajomstvo svojej praprababky a spoznáva z temného dedičstva domu. Vrátiť sa však musí až do sedemnásteho storočia a stretne sa s nebezpečiami spojenými s honbou na čarodejnice. V románe sa stretávame aj s Alta, ktorá musí bojovať o svoju slobodu v roku 1619, a Violet, uväznená v dome počas druhej svetovej vojny, ktorá sa snaží zistiť viac o matkinej tajomnej minulosti a o znamení Weyward.

I am a Weyward, and wild inside.

2019: Under cover of darkness, Kate flees London for ramshackle Weyward Cottage, inherited from a great aunt she barely remembers. With its tumbling ivy and overgrown garden, the cottage is worlds away from the abusive partner who tormented Kate. But she begins to suspect that her great aunt had a secret. One that lurks in the bones of the cottage, hidden ever since the witch-hunts of the 17th century.

1619: Altha is awaiting trial for the murder of a local farmer who was stampeded to death by his herd. As a girl, Altha’s mother taught her their magic, a kind not rooted in spell casting but in a deep knowledge of the natural world. But unusual women have always been deemed dangerous, and as the evidence for witchcraft is set out against Altha, she knows it will take all of her powers to maintain her freedom.

1942: As World War II rages, Violet is trapped in her family's grand, crumbling estate. Straitjacketed by societal convention, she longs for the robust education her brother receives––and for her mother, long deceased, who was rumored to have gone mad before her death. The only traces Violet has of her are a locket bearing the initial W and the word weyward scratched into the baseboard of her bedroom.

Weaving together the stories of three extraordinary women across five centuries, Emilia Hart's Weyward is an enthralling novel of female resilience and the transformative power of the natural world.