The Atlas of Monsters

Sandra Lawrence
Big Picture • 2017

One day a collection of very old maps in found in a dusty library. They show where in the world monsters from mythology and folklore can be found. According to the notes left with them they were made ...by Cornelius Walters, an intrepid explorer from the 15th century. But did Walters really make these elaborate maps, or is it all a hoax? The librarian who discovered them is not certain ... and what are the strange messages in a cryptic code that Walters records in his ship's log? Inside this wonderous atlas are trolls and dragons, minotaurs and krackens, goblins and giants ... and there is a puzzle to solve. Stuart Hill's spectacular illustrations evoke the beauty of a medieval map, but with a contemporary twist.
Viac

od 8 rokov recenzie cesky mytologia naucne pikola

Atlas monster je fantastická pomôcka, ak sa vaše deti zaujímajú o bájne bytosti. Ponúka  ich základný a stručný prehľad z celého sveta. Myslíte, že taká znalosť je v dnešnej dobe zbytočná? Nie je to celkom pravda. Rôzne príšery našej minulosti sú totiž stále súčasťou mnohých moderných príbehov. Bola som celkom prekvapená, s koľkými tvormi som sa už […]

One day a collection of very old maps in found in a dusty library. They show where in the world monsters from mythology and folklore can be found. According to the notes left with them they were made by Cornelius Walters, an intrepid explorer from the 15th century. But did Walters really make these elaborate maps, or is it all a hoax? The librarian who discovered them is not certain ... and what are the strange messages in a cryptic code that Walters records in his ship's log? Inside this wonderous atlas are trolls and dragons, minotaurs and krackens, goblins and giants ... and there is a puzzle to solve. Stuart Hill's spectacular illustrations evoke the beauty of a medieval map, but with a contemporary twist.

Mohlo by sa vám páčiť