„Zdedil som po ňom niečo? Nesiem v sebe kus z neho?“ pýta sa spisovateľ a reportér Martin Pollack pri pohľade na fotografiu svojho otca v uniforme SS.

Martin Pollack

Smrť v bunkri. Správa o mojom otcovi

Absynt - 2017
#skutočné príbehy
248 strán
ISBN: 9788089876778
Originálny názov: Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu
Goodreads
3.99

„Zdedil som po ňom niečo? Nesiem v sebe kus z neho?“ pýta sa spisovateľ a reportér Martin Pollack pri pohľade na fotografiu svojho otca v uniforme SS. Je nenávisť dedičná? A ako sa postaviť temnej minulosti svojich vlastných predkov? S desivým dedičstvom nacizmu sa nedokážu vyrovnať celé krajiny. Ako sa s ním teda má vysporiadať jeden človek, keď zistí, že jeho otec má na rukách krv stoviek nevinných ľudí?

Martin Pollack, autor obľúbenej knihy Americký cisár, prichádza s mimoriadne osobným a o to dôležitejším príbehom – s príbehom vlastnej rodiny. V knihe Smrť v bunkri pátra po nacistickej minulosti svojich predkov, no predovšetkým biologického otca, vysokého predstaviteľa nacistickej SS, ktorý po potlačení SNP operoval a vraždil aj na území Slovenska.

Martin Pollack rekonštruuje jeho život, aby lepšie spoznal a pochopil aj samého seba. Prijať minulosť i všetky jej hriechy – to je možno najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s temnými dejinami svojej rodiny. A je to možno aj dobrý recept pre celú spoločnosť. Kniha Martina Pollacka Smrť v bunkri vychádza vo vynikajúcom preklade Michala Hvoreckého.

Recenzie

Život na nacistickom výslní, smrť v bunkri

Od buršenšaftov, vlasteneckých pesničiek, fakľových sprievodov, pochodov, výstupov na vrcholy hôr a nesprávny Kriváň, cez symboliku, podivné mužské kamarátstva, až po motorizované púte po mestách, so zastávkami na parkoviskách pri supermarketoch. Toto všetko tu už bolo a skutočne nemusíme byť historikmi, aby sme to dokázali pochopiť.

Čítať ďalej

Martin Pollack: Smrť v bunkri

V roku 1947 našli v jednom z vojenských bunkrov v Južnom Tirolsku zastreleného muža. Hoci mal na sebe sedliacke šaty, denník, ktorý našli medzi jeho osobnými vecami ho prezradil. Išlo o bývalého nacistu na úteku Gerharda Basta. Identitu šéfa gestapa a veliteľa špeciálneho komanda, ktoré počas vojny vyčíňalo na viacerých miestach východnej Európy, neskôr potvrdila aj jeho matka. Príspevok[...]

Čítať ďalej

Alebo skúste

Dej mal byť o typických amerických súťažiach krásy. A pozitivite k svojmu telu. Tu však opäť nemôžem súhlasiť. // Čítam, teda som

Gauč

Gauč

Benjamin Parzybok
Gauč Benjamin Parzybok

Len málo príbehov ma dokázalo tak veľmi prekvapiť. // BooKowski

Kniha je perfektní ze všech úhlů, sice by neškodilo celou hlavní zápletku více zašmodrchat, ale jinak se jedná o velmi dobrý nápad. Vedlejší linka dodává příběhu jistý efekt a vážně jsem zvědav, jak se Arnotům příběh dál rozvine. // Detektivník

Jasno lepo podstín zhyna

Jasno lepo podstín zhyna

Sara Baume a Sara Baumeová
Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume a Sara Baumeová

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi silné a hlavně zajímavé příběhy. // Detektivník