Anna

Niccolo Ammaniti
Canongate Books • 2018

It is four years since the virus came, killing every adult in its path. Not long after that the electricity failed. Food and water started running out. Fires raged across the country. Now Anna cares f...or her brother alone in a house hidden in the woods, keeping him safe from 'the Outside'. But, when the time comes, Anna knows they must leave their world and find another. By turns luminous and tender, gripping and horrifying, Anna is a haunting parable of love and loneliness; of the stories we tell to sustain us, and the lengths we will go to in order to stay alive.
Viac

  • Počet strán: 272 strán
  • ISBN13:9781782118367

Anna je dystopický román, ktorý vyšiel pred štyrmi rokmi v Taliansku, no rozhodne nejde o lacný príbeh, ktorý má len pobaviť. O knihe Krajinu postihol vražedný vírus, dostal sa do každého, mužov i žien. Je aj v deťoch, ale spí a nie je škodlivý. Prebudí... The post Dystopický román Anna: Dramatické putovanie za lepším svetom a láskou appeared first on Prečítané.sk.

Čítať ďalej

Raz za čas si rada doprajem nejaký menší čitateľský experiment. Tentoraz som sa pustila do post-apokalyptického talianskeho románu pre dospelých... A tuším si podobný výlet v blízkej dobe nezopakujem. Na druhej strane na Annu len tak nezabudnem, takže ako? Oplatí sa čítať? A o čo vlastne ide? „Život nám nepatrí. Život nami prechádza.“ Dej príbehu sa odohráva v blízkej budúcnosti na[...]

Čítať ďalej
It is four years since the virus came, killing every adult in its path. Not long after that the electricity failed. Food and water started running out. Fires raged across the country. Now Anna cares for her brother alone in a house hidden in the woods, keeping him safe from 'the Outside'. But, when the time comes, Anna knows they must leave their world and find another. By turns luminous and tender, gripping and horrifying, Anna is a haunting parable of love and loneliness; of the stories we tell to sustain us, and the lengths we will go to in order to stay alive.

Mohlo by sa vám páčiť