Serafina and the Splintered Heart (Serafina, #3)

Robert Beatty
Disney-Hyperion • 2017

The storms are coming.... Something has happened to Serafina. She has awoken into a darkness she does not understand, scarred from a terrible battle, only to find that life at Biltmore Estate has chan...ged in unimaginable ways. Old friends do unthinkable things and enemies seem all around. A mysterious threat moves towards Biltmore, a force without a name, bringing with it violent storms and flooding that stands to uproot everything in its path. Serafina must uncover the truth about what has happened to her and find a way to harness her strange new powers before it's too late. With only days to achieve the impossible, Serafina fights to reclaim herself as the Guardian of Biltmore, friend of Braeden, daughter of her Pa, and heroine of the Blue Ridge Mountains and all the folk and creatures that call it home.In the epic third installment of Robert Beatty's #1 bestselling series, Serafina takes her rightful place among literary champions as she battles fiercely to defend all she loves and become everything that she is meant to be.
Viac

Recenzie Albatros Media CooBoo Robert Beatty

Serafína sa zobudí sa v nevysvetliteľnej tme, na tele má jazvy z neúprosného boja a onedlho zistí, že život v Biltmore sa nepredstaviteľne zmenil. Zdá sa, že všade naokolo sú nepriatelia, no ešte väčšmi ju prekvapí to, čo robia jej starí kamaráti. Biltmore je v ohrození. Blíži sa k nemu záhadná sila. Nemá meno, ale prináša so sebou prudké búrky a povodne, ktoré strhávajú všetko, čo im stojí[...]

Čítať ďalej

Prinášam vám recenziu na tretí príbeh mladej Serafíny a jej tajuplného dobrodružstva. Názov: Serafína a roztrieštené srdce Originálny názov: Serafina and Splintered Heart Autor: Robert Beatty Počet strán: 327 Séria: Serafína z Biltmoru Poradie v sérii: 3./3 Poznámka: recenzia na 1. diel a na 2. diel Anotácia: Serafína sa zobudí sa v nevysvetliteľnej tme, na tele má jazvy z[...]

Čítať ďalej
The storms are coming....

Something has happened to Serafina. She has awoken into a darkness she does not understand, scarred from a terrible battle, only to find that life at Biltmore Estate has changed in unimaginable ways. Old friends do unthinkable things and enemies seem all around.

A mysterious threat moves towards Biltmore, a force without a name, bringing with it violent storms and flooding that stands to uproot everything in its path. Serafina must uncover the truth about what has happened to her and find a way to harness her strange new powers before it's too late.

With only days to achieve the impossible, Serafina fights to reclaim herself as the Guardian of Biltmore, friend of Braeden, daughter of her Pa, and heroine of the Blue Ridge Mountains and all the folk and creatures that call it home.

In the epic third installment of Robert Beatty's #1 bestselling series, Serafina takes her rightful place among literary champions as she battles fiercely to defend all she loves and become everything that she is meant to be.