The Ickabog

J.K. Rowling
Little, Brown • 2020

The Ickabog is coming. A mythical monster, a kingdom in peril, an adventure that will test two children’s bravery to the limit. Discover a brilliantly original fairy tale about the power of hope and f... friendship to triumph against all odds, from one of the world’s best storytellers. The kingdom of Cornucopia was once the happiest in the world. It had plenty of gold, a king with the finest moustaches you could possibly imagine, and butchers, bakers and cheesemongers whose exquisite foods made a person dance with delight when they ate them.Everything was perfect – except for the misty Marshlands to the north which, according to legend, were home to the monstrous Ickabog. Anyone sensible knew that the Ickabog was just a myth, to scare children into behaving. But the funny thing about myths is that sometimes they take on a life of their own. Could a myth unseat a beloved king? Could a myth bring a once happy country to its knees? Could a myth thrust two children into an adventure they didn’t ask for and never expected? If you’re feeling brave, step into the pages of this book to find out… A beautiful hardback edition, perfect for sharing and gift-giving. Brought to life with full-colour illustrations by the young winners of The Ickabog competition.
Viac

  • Počet strán: strán
  • ISBN13:9781510202252
  • Ďalšie vydania: Ikabog

Kráľovstvo Blahobytia bolo kedysi najšťastnejšie na svete. Malo kopy zlata, kráľa s najelegantnejšími fúzmi, aké si len viete predstaviť, a mäsiarov, syrárov a cukrárov, ktorí pripravovali také vynikajúce jedlá, až ľuďom pri ich jedení tiekli slzy radosti. Všetko by bolo dokonalé, keby nebolo pochmúrnych, hmlistých Mokradí na severe, ktoré boli podľa legendy domovom obludného ikaboga.[...]

Volá sa Ikabog a sú v ňom desiatky kresieb slovenských detí. Nový príbeh J.K.Rowlingovej, autorky svetoznámeho čarodejníka Harryho Pottera, je konečne vonku. V septembri a v októbri ste si mohli čítať príbeh Ikaboga na webe a zároveň posielať ilustrácie k... The post Nový fantasy príbeh Ikabog od J.K.Rowlingovej očarí nielen detských, ale aj dospelých čitateľov appeared first on Prečítané.sk.

  „Ikabog vraj má mimoriadne schopnosti. Dokáže napodobniť ľudský hlas, aby zlákal pocestných do svojich pazúrov. Keby ste sa ho pokúsili zabiť, zázračne by ožil alebo by sa rozdvojil. Vie lietať, chrliť oheň, vystreľovať jed – slovom, ikabogove schopnosti boli... The post J.K.Rowlingová prichádza s novinkou pre deti. Originálny príbeh Ikabog si môžete postupne prečítať už teraz appeared[...]

The Ickabog is coming. A mythical monster, a kingdom in peril, an adventure that will test two children’s bravery to the limit. Discover a brilliantly original fairy tale about the power of hope and friendship to triumph against all odds, from one of the world’s best storytellers. The kingdom of Cornucopia was once the happiest in the world. It had plenty of gold, a king with the finest moustaches you could possibly imagine, and butchers, bakers and cheesemongers whose exquisite foods made a person dance with delight when they ate them.Everything was perfect – except for the misty Marshlands to the north which, according to legend, were home to the monstrous Ickabog. Anyone sensible knew that the Ickabog was just a myth, to scare children into behaving. But the funny thing about myths is that sometimes they take on a life of their own. Could a myth unseat a beloved king? Could a myth bring a once happy country to its knees? Could a myth thrust two children into an adventure they didn’t ask for and never expected? If you’re feeling brave, step into the pages of this book to find out… A beautiful hardback edition, perfect for sharing and gift-giving. Brought to life with full-colour illustrations by the young winners of The Ickabog competition.

Mohlo by sa vám páčiť