Moon Touched (Zodiac Wolves, #1)

Elizabeth Briggs

My fated mate rejected me—and now I've been captured by someone even worse.As the half-human outcast of the Cancer pack, I've been beaten and bullied my whole life. Gaining my wolf form and my fated m... mate is my only chance to change packs and hope for a better life.Except when my fated mate is revealed, he's the future alpha of the Leo pack—our worst enemies. He rejects me in front of everyone, just before the Leos slaughter my entire pack and murder my family.I manage to escape, but then I'm kidnapped by a far greater threat: the alpha of the mysterious lost pack. The 13th sign was banished from the Zodiac Wolves years ago, and I thought they were just a myth.They're real. They're holding me captive. And the dark, dangerous alpha is offering me something I can't refuse—revenge.Moon Touched is the first book in the scorching hot Zodiac Wolves series.
Viac

Sumár recenzie
Trináste znamenie (Recenzia) V zmiešanom fantasy svete sa Ayla cíti ako vyvrheľ, nakoľko jej matka bola človek, a nie vlk. Na zhromaždení všetkých svoriek dúfa, že získa schopnosť premeniť sa na vlka a partnera vybraného osudom. Ayla je však šokovaná, keď jej osudovým mužom sa stane alfa z nepriateľskej svorky Leva. Autorka Elizabeth Briggs má schopnosť zaujať čitateľov už od prvých stránok a čitateľ je neustále zvedavý, čo sa stane ďalej. Séria Zodiac Wolves ponúka jednoduchú a zaujímavú kombináciu vlčích svoriek a čarodejníc, pričom príbeh sa nezdržiava zbytočnosťami a ústredná zápletka s hlavnými postavami je dobre vykreslená. Po niekoľkých prekvapeniach a špekuláciách príbeh ostáva zaujímavý a plný očakávaní na pokračovanie.

My fated mate rejected me—and now I've been captured by someone even worse.

As the half-human outcast of the Cancer pack, I've been beaten and bullied my whole life. Gaining my wolf form and my fated mate is my only chance to change packs and hope for a better life.

Except when my fated mate is revealed, he's the future alpha of the Leo pack—our worst enemies. He rejects me in front of everyone, just before the Leos slaughter my entire pack and murder my family.

I manage to escape, but then I'm kidnapped by a far greater threat: the alpha of the mysterious lost pack. The 13th sign was banished from the Zodiac Wolves years ago, and I thought they were just a myth.

They're real. They're holding me captive. And the dark, dangerous alpha is offering me something I can't refuse—revenge.

Moon Touched is the first book in the scorching hot Zodiac Wolves series.