• Zatiaľ žiadne recenzie
Kúpite na Martinus.sk

Frankissstein

Jeanette Winterson
Penguin Books • 2019

In Brexit Britain, a young transgender doctor called Ry is falling in love – against their better judgement – with Victor Stein, a celebrated professor leading the public debate around AI. Meanwhile, ...le, Ron Lord, just divorced and living with Mum again, is set to make his fortune launching a new generation of sex dolls for lonely men everywhere. Across the Atlantic, in Phoenix, Arizona, a cryogenics facility houses dozens of bodies of men and women who are medically and legally dead… but waiting to return to life. But the scene is set in 1816, when nineteen-year-old Mary Shelley writes a story about creating a non-biological life-form. ‘Beware, for I am fearless and therefore powerful.' What will happen when homo sapiens is no longer the smartest being on the planet? Jeanette Winterson shows us how much closer we are to that future than we realise. Funny and furious, bold and clear-sighted, Frankissstein is a love story about life itself.
Viac

  • Počet strán: 352 strán
  • ISBN13:9781787331419

Čo sa stane, keď sa ocitne minulosť v prítomnosti a budúcnosť v minulosti? Môžeme sa pozerať na zaujímavý zlepenec ľudských osudov, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú do takej miery, že čitateľ žasne nad vývojom udalostí, aj keď to očakáva od samého začiatku.Mladá Mary sa v roku 1816 pokúša napísať svoj prvý román. Je zväzovaná spoločenskými konvenciami doby, v ktorej žije. Jej myslenie je iné a[...]

Čítať ďalej
In Brexit Britain, a young transgender doctor called Ry is falling in love – against their better judgement – with Victor Stein, a celebrated professor leading the public debate around AI. Meanwhile, Ron Lord, just divorced and living with Mum again, is set to make his fortune launching a new generation of sex dolls for lonely men everywhere. Across the Atlantic, in Phoenix, Arizona, a cryogenics facility houses dozens of bodies of men and women who are medically and legally dead… but waiting to return to life. But the scene is set in 1816, when nineteen-year-old Mary Shelley writes a story about creating a non-biological life-form. ‘Beware, for I am fearless and therefore powerful.' What will happen when homo sapiens is no longer the smartest being on the planet? Jeanette Winterson shows us how much closer we are to that future than we realise. Funny and furious, bold and clear-sighted, Frankissstein is a love story about life itself.

Mohlo by sa vám páčiť