Beartown (Beartown, #1)

Fredrik Backman (Neil Smith)
• 2017

The #1 New York Times bestselling author of A Man Called Ove returns with a dazzling, profound novel about a small town with a big dream—and the price required to make it come true.People say Beartown...wn is finished. A tiny community nestled deep in the forest, it is slowly losing ground to the ever encroaching trees. But down by the lake stands an old ice rink, built generations ago by the working men who founded this town. And in that ice rink is the reason people in Beartown believe tomorrow will be better than today. Their junior ice hockey team is about to compete in the national semi-finals, and they actually have a shot at winning. All the hopes and dreams of this place now rest on the shoulders of a handful of teenage boys.Being responsible for the hopes of an entire town is a heavy burden, and the semi-final match is the catalyst for a violent act that will leave a young girl traumatized and a town in turmoil. Accusations are made and, like ripples on a pond, they travel through all of Beartown, leaving no resident unaffected.Beartown explores the hopes that bring a small community together, the secrets that tear it apart, and the courage it takes for an individual to go against the grain. In this story of a small forest town, Fredrik Backman has found the entire world.
Viac

Fajn čítanie Pre dospelých Recenzie

Väčšinou čítam YA, Fredrik Backman však patrí k autorom, pre ktorých rada urobím výnimku. Jeho knihy sú totiž vždy rozoznateľne backmanovské a absolútne jedinečné zároveň. Medveďovce sú malé zabudnuté mesto, ktorého obyvateľom ostal len chlad, zvyšujúca sa nezamestnanosť a hokej. Peter Andersson sa vracia z Kanady do Medveďoviec, pričom za sebou necháva kariéru profesionálneho hokejistu,[...]

Čítať ďalej

Knihy ikar novinka recenzia

Dnes vychádza už 5. kniha od Fredrika Backmana. Je to typ autora, ktorý píše tak svojsky, že ak si obľúbite jeho štýl, zavďačí sa vám čímkoľvek, čo napíše. Preto veľmi… Prečítať The post Fredrik Backman: Medveďovce + My verzus vy appeared first on Blog o knihách.

Čítať ďalej

Medveďovce patria medzi najväčšie prekvapenia tohto roka. Knihy od Fredrika Backmana ste pravdepodobne už minimálne zahliadli na internete či v kníhkupectvách. Na Slovensku mu vyšli knihy ako Muž menom Ove, Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa či Tu žila Britt-Marie. Aj keď som o nich vždy počula len dobré, až na Medveďovce som naozaj dostala chuť. Spočiatku som síce váhala, pretože naozaj[...]

Čítať ďalej
The #1 New York Times bestselling author of A Man Called Ove returns with a dazzling, profound novel about a small town with a big dream—and the price required to make it come true.

People say Beartown is finished. A tiny community nestled deep in the forest, it is slowly losing ground to the ever encroaching trees. But down by the lake stands an old ice rink, built generations ago by the working men who founded this town. And in that ice rink is the reason people in Beartown believe tomorrow will be better than today. Their junior ice hockey team is about to compete in the national semi-finals, and they actually have a shot at winning. All the hopes and dreams of this place now rest on the shoulders of a handful of teenage boys.

Being responsible for the hopes of an entire town is a heavy burden, and the semi-final match is the catalyst for a violent act that will leave a young girl traumatized and a town in turmoil. Accusations are made and, like ripples on a pond, they travel through all of Beartown, leaving no resident unaffected.

Beartown explores the hopes that bring a small community together, the secrets that tear it apart, and the courage it takes for an individual to go against the grain. In this story of a small forest town, Fredrik Backman has found the entire world.