A Clockwork Orange

Anthony Burgess

In Anthony Burgess's influential nightmare vision of the future, where the criminals take over after dark, the story is told by the central character, Alex, a teen who talks in a fantastically inventi...ve slang that evocatively renders his and his friends' intense reaction against their society. Dazzling and transgressive, A Clockwork Orange is a frightening fable about good and evil and the meaning of human freedom. This edition includes the controversial last chapter not published in the first edition, and Burgess's introduction, "A Clockwork Orange Resucked."
Viac

Príbeh sa odohráva v Londýne. Hlavná postava Alex je vodcom štvorčlennej skupiny tínedžerov, ktorá pácha rozličné násilnosti. Medzi sebou sa rozprávajú bizarným slangom s implantovanými rusizmami. Alexa po čase chytia a dostane sa do väzenia, kde ho čaká hrozivý trest s nepredstaviteľnými následkami. Experimentálna liečba ho zmení na krotkého... (Feed generated with FetchRSS)

Nie, nevypínajte sa z môjho blogu, ste tu správne. Tento raz však mám pre vás recenziu z okruhu pre náročnejších čitateľov. Ako sa na ži...

Trochu iný príbeh dospievania Názov: Mechanický pomaranč Autor: Anthony Burgess Rok vydania v originálnom jazyku: 1962 Žáner: sci-fi, dystopia, moderná klasika Séria: žiadna "Je to smradlavej svět, protože dovolí, aby si mladí jako vy dovolovali na starý, a není tu už žádnej zákon a žádnej řád!" Hlavnou postavou je 15 ročný Alex, ktorý je naozaj…

In Anthony Burgess's influential nightmare vision of the future, where the criminals take over after dark, the story is told by the central character, Alex, a teen who talks in a fantastically inventive slang that evocatively renders his and his friends' intense reaction against their society. Dazzling and transgressive, A Clockwork Orange is a frightening fable about good and evil and the meaning of human freedom. This edition includes the controversial last chapter not published in the first edition, and Burgess's introduction, "A Clockwork Orange Resucked."

Mohlo by sa vám páčiť