Vlak do Moskvy

Elena Gorokhova
AURORA • 2023

V povojnovom Rusku 50. a 60. rokov sa aj dievčenský sen môže stať aktom vzdoru. V tomto strhujúcom a dojímavom románe o rodinných tajomstvách, vášni a strate, vytrvalosti a sile ambícií, sa mladá...ícií, sa mladá žena, v povojnovom Rusku 50. a 60. rokov, pokúsi zmieriť so svojou tragickou minulosťou a zároveň sa nevzdať nádeje na lepšiu budúcnosť. Román z nedávnej minulosti inšpirovaný skutočným príbehom je vo svetle súčasných udalostí najlepším odkazom toho, že tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k jej zopakovaniu. V ospalom mestečku za železnou oponou žije mladá dievčina Saša v dome, ktorý ukrýva mnoho tajomstiev. Jedným z nich je aj jej sen stať sa herečkou. Keď sa rozhodne odísť študovať herectvo do Moskvy, vzoprie sa matke aj starým rodičom, a zároveň opustí svoju prvú lásku Andreja. Pred odchodom objaví tajný vojnový denník svojho strýka Koľu, ktorého aj roky po skončení vojny považujú za nezvestného. Zápisky mladého umelca odhaľujú oficiálne lži a zakázanú pravdu o Stalinovej brutalite. Jeho tragický milostný príbeh Sašu sprevádza celým štúdiom na divadelnej škole a upevňuje jej odhodlanie prežiť na javisku tisíce iných životov. Po skončení školy získa angažmán v Leningrade, kde sa Andrej, teraz už aparátnik komunistickej strany, stáva cenzorom jej práce. Keď vyjde najavo tajomstvo z minulosti, Sašine ambície prudko narazia na Andrejovu oddanosť strane a musí sa rozhodnúť, či jej sny skutočne stoja za nevyhnutné obete. Až na konci sa spolu s ňou dozvieme, či – ako hovorievala jej stará mama – naozaj všetko dobre dopadne.
Viac

  • Počet strán: 288 strán
  • ISBN13:9788082500854
  • Originálny názov: A Train to Moscow

Sumár recenzie
Recenzia na knihu "Vlak do Moskvy: Jedna cesta vlakom" na somcitatel.blogspot.com je pozitívna a obsahuje pozoruhodné hodnotenie knihy. Recenzent zdieľa svoje dojmy z čítania a zdôrazňuje, že kniha je dobre napísaná, s výbornými postavami a zaujímavým dejom. Recenzia vyjadruje obdiv k spôsobu, akým autor vytvoril napätie a držal čitateľa napätého po celý čas. Nakoniec, recenzent uvádza, že kniha je jednoznačne odporúčaná pre milovníkov napínavých románov.

Sumár recenzie
Recenzia sa zameriava na knihu s pútavým príbehom a zaujímavými postavami. Recenzentka sa veľmi teší na pokračovanie. Kniha je dobre napísaná a zasahuje viacero tém, vrátane lásky, priateľstva a dobrodružstva. Recenzentka oceňuje autorov štýl písania a schopnosť vytvoriť detailné obrazy. Kniha prináša emócie a čitateľa vtiahne do deja. Kritiku získava iba pre miestami slabší tempo a niektoré nepotrebne rozvláčne pasáže. Celkovo je však recenzia pozitívna a odporúča sa knihu pre ľudí, ktorí majú radi napínavé príbehy. "Kniha Vlak do Moskvy ma okamžite zaujala svojím fascinujúcim príbehom a výraznými postavami."

V povojnovom Rusku 50. a 60. rokov sa aj dievčenský sen môže stať aktom vzdoru. V tomto strhujúcom a dojímavom románe o rodinných tajomstvách, vášni a strate, vytrvalosti a sile ambícií, sa mladá žena, v povojnovom Rusku 50. a 60. rokov, pokúsi zmieriť so svojou tragickou minulosťou a zároveň sa nevzdať nádeje na lepšiu budúcnosť. Román z nedávnej minulosti inšpirovaný skutočným príbehom je vo svetle súčasných udalostí najlepším odkazom toho, že tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k jej zopakovaniu. V ospalom mestečku za železnou oponou žije mladá dievčina Saša v dome, ktorý ukrýva mnoho tajomstiev. Jedným z nich je aj jej sen stať sa herečkou. Keď sa rozhodne odísť študovať herectvo do Moskvy, vzoprie sa matke aj starým rodičom, a zároveň opustí svoju prvú lásku Andreja. Pred odchodom objaví tajný vojnový denník svojho strýka Koľu, ktorého aj roky po skončení vojny považujú za nezvestného. Zápisky mladého umelca odhaľujú oficiálne lži a zakázanú pravdu o Stalinovej brutalite. Jeho tragický milostný príbeh Sašu sprevádza celým štúdiom na divadelnej škole a upevňuje jej odhodlanie prežiť na javisku tisíce iných životov. Po skončení školy získa angažmán v Leningrade, kde sa Andrej, teraz už aparátnik komunistickej strany, stáva cenzorom jej práce. Keď vyjde najavo tajomstvo z minulosti, Sašine ambície prudko narazia na Andrejovu oddanosť strane a musí sa rozhodnúť, či jej sny skutočne stoja za nevyhnutné obete. Až na konci sa spolu s ňou dozvieme, či – ako hovorievala jej stará mama – naozaj všetko dobre dopadne.

Mohlo by sa vám páčiť