Sumár recenzie
V románe "Tam, kde číha vlk" spisovateľka Ajelet Gundar-Gošen ukazuje názory na izraelsko-palestínsky konflikt, pričom sa zaoberá aj psychologickými aspektmi postáv a násilím v spoločnosti. Príbeh sa odohráva v kalifornskom meste Palo Alto a zdôrazňuje vplyv konštrukcie spoločnosti na životy jednotlivcov.
Sumár recenzie
V reakcii na masaker izraelského civilného obyvateľstva popri Pásme Gazy, zosnovaný teroristickou organizáciou Hamás v októbri 2023, sa spisovateľka a televízna scenáristka Ajelet Gundar-Gošen pre prestížny spravodajský časopis Time jasne vyjadrila, že okupáciu palestínskych oblastí považuje za nesprávnu, no kruté vraždenie malých detí s politickými požiadavkami nemá vskutku nič spoločné. V jej komentári rezonuje niekoľko rovín: píše ho z pozície miestnej občianky, avšak otvorenej kritičky ultrapravicovej vlády Benjamina Netanjahua; rovnako si ako klinická psychologička uvedomuje dlhodobú traumu, ktorej budú čeliť preživší a ich blízke okolie; a v neposlednom rade nezabúda i na pohľad matky.Román 'Tam, kde číha vlk' z roku 2021 je v princípe beletristickou variáciou na tému moslimsko-židovského konfliktu. Gundar-Gošen príbeh umiestňuje na pacifické pobrežie Spojených štátov, kde rozprávačka Lilach spolu s manželom Michaelom, pracujúcim v Silicon Valley, vychovávajú šestnásťročného syna Adama.Gundar-Gošen sa vyhýba tendenčnej angažovanosti, postavy totiž nevykresľuje kategoricky kladne ani záporne, naopak, je empatická k ich slabostiam. Zdôrazňuje tiež, ako sa etnokultúrna identita a sociálny status stávajú prizmou, ktorá láme komplexný obraz sveta na osamotené odrazy.Hoci Jamal neoplýval príkladnými móresmi – okrem potešenia zo šikanovania mu na stene izby visel plagát radikálneho hnutia Nation of Islam –, farba pleti bola predsa priťažujúcou okolnosťou, ktorá podľa mnohých jeho smrť pod vplyvom drog prirodzene predurčovala. Naturalizovaná Lilach v tichosti vstrebáva Dwaynov dodatok na margo Annabelly: 'Matka toho mŕtveho chlapca sa v Amerike narodila [...], ale môžem ťa uistiť, že ona sa tu nikdy nebude cítiť tak doma ako ty.' (s. 108).
Lilach Schuster žije pohodlne v americkom Silicon Valley, kam sa pred sedemnástimi rokmi presťahovala s úspešným manželom Michaelom. Na prvý je ich život idylický: žijú v šťastnom manželstve, bývajú vo veľkom dome s bazénom, ich šestnásťročný syn Adam je výborným študentom na prestížnej škole. Až do chvíle, keď na školskom večierku skolabuje a zomrie Adamov spolužiak Džamál Jones. Tam, kde číha vlk je psychologickou sondou do vzťahov medzi rodičmi a deťmi. V centre príbehu rámcovaného konfliktom medzi americkým snom a izraelskou identitou stojí matka pátrajúca po pravde, ktorá by ju mohla zničiť. Úspešná a oceňovaná izraelská spisovateľka Ajelet Gundar-Gošen aj vo svojom najnovšom románe zostáva verná silným a aktuálnym námetom. Rieši otázky emigrácie a imigrácie, privilégií daných spoločenským postavením, bohatstva, rasizmu a násilia a temných tajomstiev, ktoré skrývame pred našimi blízkymi.