Pablo Escobar

Mark Bowden
Ikar • 2016

Lov na najhľadanejšieho zločinca na svete! Vynikajúci dokument o Pablovi Escobarovi je príkladom, ako má vyzerať nekompromisná, neústupčivá investigatívna žurnalistika. Titul, ktorý sa pýši prestížno...pýši prestížnou novinárskou Cenou Corneliusa Ryana, sleduje krvavý príbeh vzostupu a pádu hlavy medellínskeho kokaínového kartelu, nazývaného aj „Kokaínový kráľ“. Escobarova zločinecká ríša na vrchole moci držala v hrsti celý štát a s ním ako rukojemníkov tridsať miliónov ľudí. Túto hrôzovládu ukončila až smrť narkobaróna. Dôkladný pohľad oceňovaného novinára Marka Bowdena z bezprostrednej blízkosti opisuje donedávna neznáme podrobnosti o šestnásť mesiacov trvajúcom tajnom love na Pabla pod vedením USA. Vďaka dosiaľ nevídanému prístupu k dôležitým hráčom – vrátane kolumbijského prezidenta Césara Gaviriu a plukovníka Huga Martineza, neskorumpovateľnému vodcovi špeciálnej policajnej jednotky, ktorá išla po Escobarovi –, či prísne tajným dokumentom a prepisom odpočutých Escobarových telefonátov napísal Bowden strhujúci príbeh, ktorý je zároveň výstižným obrazom drsnej podoby spravodlivosti v skutočnom svete.
Viac

drobný poskok skromný priestor zaujímavé údaje najväčší priestor

HODNOTENIE:   ***Príbeh najslávnejšieho narkobaróna, ktorý sa stal symbolom zločinu. Pablo začínal v malom mestečku v Medellíne (v Kolumbii) ako drobný zlodejíček a poskok organizovanej pouličnej skupiny. Šťastnou náhodou, charizmou, schopnosťou stavať sa do pozície ochrancov slabých a chudobných sa postupne vypracoval na najhľadanejšieho zločinca osemdesiatych a deväťdesiatych rokov 20.[...]

Krvavá história KolumbieDokumentárna kniha Marka Bowdena o love na najhľadanejšieho zločinca na svete, narkobaróna Pabla Escobara, bola ocenená novinárskou cenou Cornelia Ryana. Jedného dňa Mark sedel u istého pracovníka vlády, ktorý mal na stene zarámovanú zaujímavú fotografiu. Keď sa ho Mark Bowden opýtal, čo je to za fotografiu, pracovník mu odpovedal, že na snímke je zabitý Pablo Escobar, ktorý im (vláde USA) spôsobil veľa problémov. Tak sa začal Mark Bowden zaujímať o život a osud muža zo snímky.

Lov na najhľadanejšieho zločinca na svete! Vynikajúci dokument o Pablovi Escobarovi je príkladom, ako má vyzerať nekompromisná, neústupčivá investigatívna žurnalistika. Titul, ktorý sa pýši prestížnou novinárskou Cenou Corneliusa Ryana, sleduje krvavý príbeh vzostupu a pádu hlavy medellínskeho kokaínového kartelu, nazývaného aj „Kokaínový kráľ“. Escobarova zločinecká ríša na vrchole moci držala v hrsti celý štát a s ním ako rukojemníkov tridsať miliónov ľudí. Túto hrôzovládu ukončila až smrť narkobaróna. Dôkladný pohľad oceňovaného novinára Marka Bowdena z bezprostrednej blízkosti opisuje donedávna neznáme podrobnosti o šestnásť mesiacov trvajúcom tajnom love na Pabla pod vedením USA. Vďaka dosiaľ nevídanému prístupu k dôležitým hráčom – vrátane kolumbijského prezidenta Césara Gaviriu a plukovníka Huga Martineza, neskorumpovateľnému vodcovi špeciálnej policajnej jednotky, ktorá išla po Escobarovi –, či prísne tajným dokumentom a prepisom odpočutých Escobarových telefonátov napísal Bowden strhujúci príbeh, ktorý je zároveň výstižným obrazom drsnej podoby spravodlivosti v skutočnom svete.

Mohlo by sa vám páčiť