Čerti, bosorky a iné strašidlá

Katarína Nádaská Ján Michálek
Fortuna Libri • 2015

Veríte na víly, lesné žienky alebo vodníkov? Čo v mysliach ľudí na konci devätnásteho storočia spájalo hada s lasicou? Kto boli revenanti a prečo sa ich ľudia báli? A viete o tom, že na Slovensku ...�e na Slovensku sa vraj ešte nedávno pohybovali upíri a vlkolaci? A čo vlastne znamenala ohnivá reťaz nad komínom? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete v novej knihe Čerti, bosorky a iné strašidlá. Autori, klasik súčasnej slovenskej etnografie, profesor Ján Michálek, a známa autorka kníh pre deti a dospelých s etnografickým zameraním Dr. Katarína Nádaská, vám porozprávajú o strašidlách všetkého druhu, s ktorými mali do činenia naši predkovia na Slovensku. Spoznáte pútavé a napínavé príbehy, nad ktorými sa buď pousmejete, alebo, naopak, prebehne vám mráz po chrbte. Naši predkovia toho vedeli mnoho a ešte radšej o tom rozprávali. Ľudia totiž kontakt s nadprirodzeným pokladali za niečo reálne, čo sa dá porozprávať ďalej. A tak vznikli „ľudové horory“, rozprávky a povesti... Černokňažníci, rusalky, mátohy – tieto a ďalšie slovenské poverové bytosti v knihe nájdete tiež. Koho a ako gniavila Mora? Čo by sa stalo, keby ste poľutovali zmoka? A prečo bola tam okolo Strečna cesta nebezpečná? Spoznajte úžasné, fantastické a strašidelné postavy, ktoré mátali v mysliach Slovákov a ktoré buď vyhľadávali, alebo sa im oblúkom vyhýbali. Zoznámte sa s kúskom tradičnej ľudovej kultúry a rozprávaním dávnych čias.
Viac

  • Počet strán: 208 strán
  • ISBN13:9788081424816

Aké strašidlá mátali Slovákov? Ktorá bytosť kradla ľudské deti a zamieňala ich za svoje? Prečo bol had v dome prínosom a ako vyzerala Smrť?  Nazrite do tradičného slovenského ľudového rozprávania a spoznajte príbehy, ktoré si ľudia rozprávali počas pochmúrnych večerov. Kniha Čerti, bosorky a iné strašidlá je výsledkom práce etnologičky Kataríny Nádaskej a profesora Jána Micháleka. Nájdete v[...]

Čítať ďalej
Veríte na víly, lesné žienky alebo vodníkov? Čo v mysliach ľudí na konci devätnásteho storočia spájalo hada s lasicou? Kto boli revenanti a prečo sa ich ľudia báli? A viete o tom, že na Slovensku sa vraj ešte nedávno pohybovali upíri a vlkolaci? A čo vlastne znamenala ohnivá reťaz nad komínom? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete v novej knihe Čerti, bosorky a iné strašidlá. Autori, klasik súčasnej slovenskej etnografie, profesor Ján Michálek, a známa autorka kníh pre deti a dospelých s etnografickým zameraním Dr. Katarína Nádaská, vám porozprávajú o strašidlách všetkého druhu, s ktorými mali do činenia naši predkovia na Slovensku. Spoznáte pútavé a napínavé príbehy, nad ktorými sa buď pousmejete, alebo, naopak, prebehne vám mráz po chrbte. Naši predkovia toho vedeli mnoho a ešte radšej o tom rozprávali. Ľudia totiž kontakt s nadprirodzeným pokladali za niečo reálne, čo sa dá porozprávať ďalej. A tak vznikli „ľudové horory“, rozprávky a povesti... Černokňažníci, rusalky, mátohy – tieto a ďalšie slovenské poverové bytosti v knihe nájdete tiež. Koho a ako gniavila Mora? Čo by sa stalo, keby ste poľutovali zmoka? A prečo bola tam okolo Strečna cesta nebezpečná? Spoznajte úžasné, fantastické a strašidelné postavy, ktoré mátali v mysliach Slovákov a ktoré buď vyhľadávali, alebo sa im oblúkom vyhýbali. Zoznámte sa s kúskom tradičnej ľudovej kultúry a rozprávaním dávnych čias.

Mohlo by sa vám páčiť