Stroje ako ja

Ian McEwan
Slovart • 2020

Môže stroj porozumieť ľudskému srdcu, alebo sme to my ľudia, komu chýba porozumenie? Charlie, ktorý sa ešte aj ako tridsiatnik nezáväzne pretĺka životom a úspešne sa vyhýba pravidelnej práci, je zaľ...ej práci, je zaľúbený do pôvabnej Mirandy. Tajomnú mladú študentku však ťaží hrozivé bremeno minulosti. Len čo Charlie nečakane príde k peniazom, neodolá kúpe Adama, jedného z prvých umelých ľudí a - s výdatnou Mirandinou pomocou - pracuje na zostavovaní jeho osobnosti. Výsledkom ich spolupráce je takmer ideálna bytosť - príťažlivý, silný a múdry mladý muž. Je iba otázkou času, kedy sa stane nevyhnutné a všetky tri strany budú musieť čeliť hlbokej morálnej dileme. Komu sa kniha môže páčiť: Všetkým milovníkom edície MM a kníh od autora Iana McEwana.
Viac

  • Počet strán: strán
  • ISBN13:9788055639338
  • Originálny názov: Machines Like Me

Ústrednou témou najnovšieho románu Iana McEwana s názvom Stroje ako ja (Machines Like Me, 2019) je umelá inteligencia. Niežeby táto problematika nebola v literatúre spracovaná už niekoľkokrát, v kvalitnej žánrovej dokonca unikátne, no McEwanova verzia je predsa len v niečom osobitá.

Môže stroj porozumieť ľudskému srdcu, alebo sme to my ľudia, komu chýba porozumenie? Charlie, ktorý sa ešte aj ako tridsiatnik nezáväzne pretĺka životom a úspešne sa vyhýba pravidelnej práci, je zaľúbený do pôvabnej Mirandy. Tajomnú mladú študentku však ťaží hrozivé bremeno minulosti. Len čo Charlie nečakane príde k peniazom, neodolá kúpe Adama, jedného z prvých umelých ľudí a - s výdatnou Mirandinou pomocou - pracuje na zostavovaní jeho osobnosti. Výsledkom ich spolupráce je takmer ideálna bytosť - príťažlivý, silný a múdry mladý muž. Je iba otázkou času, kedy sa stane nevyhnutné a všetky tri strany budú musieť čeliť hlbokej morálnej dileme. Komu sa kniha môže páčiť: Všetkým milovníkom edície MM a kníh od autora Iana McEwana.

Mohlo by sa vám páčiť