Idú Vianoce

Monika Utnik-Strugała
Stonožka • 2023

Nádherná kniha o vianočných a novoročných zvykoch. Viete si predstaviť zimu bez Vianoc, typických vôní, chutí a tradícií? Určite nie. Poznáte ich však všetky? A sú na celom svete rovnaké? V tejto knih...naké? V tejto knihe nájdete odpovede na mnohé otázky. Napríklad prečo Vianoce oslavujeme práve v decembri? Prečo sa konajú vianočné trhy? Dostávajú všetky deti darčeky v rovnaký deň? Prečo zdobíme stromčeky? Kto vymyslel prvé sklenené gule? Prečo staviame jasličky? Okrem toho sa dočítate o vianočných rastlinách, betlehemskej hviezde či dokonca o Ebenezerovi Scroogeovi alebo Luskáčikovi. Nechýbajú ani texty známych slovenských kolied či kapitola o židovskom sviatku Chanuka. Pozrieme sa na najväčšie vianočné filmové a hudobné hity, na zvláštne sprievody s fakľami, novoročné koncerty a nakoniec aj na čínsky Nový rok.
Viac

Sumár recenzie
Vianoce sú najobľúbenejší detský sviatok, kedy sa stretne celá rodina v magickom prostredí so svetlami a snehom. Kniha "Idú Vianoce" ponúka vysvetlenie a históriu vianočných sviatkov. Kapitoly sú usporiadané chronologicky a zahrňujú tradície z rôznych krajín, vianočné stromčeky, Mikuláša, Santa Clausa, betlehemy, koledy, vianočné filmy a jedlá. Kniha obsahuje aj informácie o iných sviatkoch, ako je čínske Nové rok a židovský sviatok Chanuka. Ilustrácie od Ewy Poklewskej-Koziełł sú nádherné. Celkovo je kniha vhodná na čítanie s deťmi vo veku 6 - 14 rokov. HODNOTENIE: 9/10.

Nádherná kniha o vianočných a novoročných zvykoch. Viete si predstaviť zimu bez Vianoc, typických vôní, chutí a tradícií? Určite nie. Poznáte ich však všetky? A sú na celom svete rovnaké? V tejto knihe nájdete odpovede na mnohé otázky. Napríklad prečo Vianoce oslavujeme práve v decembri? Prečo sa konajú vianočné trhy? Dostávajú všetky deti darčeky v rovnaký deň? Prečo zdobíme stromčeky? Kto vymyslel prvé sklenené gule? Prečo staviame jasličky? Okrem toho sa dočítate o vianočných rastlinách, betlehemskej hviezde či dokonca o Ebenezerovi Scroogeovi alebo Luskáčikovi. Nechýbajú ani texty známych slovenských kolied či kapitola o židovskom sviatku Chanuka. Pozrieme sa na najväčšie vianočné filmové a hudobné hity, na zvláštne sprievody s fakľami, novoročné koncerty a nakoniec aj na čínsky Nový rok.

Mohlo by sa vám páčiť