Polárna žiara

Gerda Märtens
Stonožka • 2023

Milý a dojímavý príbeh ľadového medveďa Jona, ktorý po dlhom hľadaní nájde svoj druhý domov a rodinu. Pre ľadového medveďa Jona je východ slnka v Arktíde najkrajšia vec na svete. Pri potulkách po zasn... potulkách po zasnežených svahoch fotografuje ľadovú krásu. Potom však prídu prívalové dažde, sneh a ľad sa začnú topiť a on sa musí rozlúčiť so svojím milovaným domovom. Zbalí si veci aj plechovú škatuľku od dedka, ktorú môže otvoriť len v prípade veľkej núdze, a vyberie sa hľadať nový domov a rodinu... Estónska ilustrátorka Gerda Märtens vytvorila vizuálny vesmír s vlastnými jedinečnými zákonitosťami. Polárna žiara je jej prvá autorská kniha. Dielo reflektuje veľmi dôležité témy dnešnej spoločnosti. Dej posúva zo všeobecnej roviny do individuálnej, čo je pre mladého čitateľa zrozumiteľnejšie. Na situáciu nazerá prostredníctvom ľadového medveďa Jona a vysvetľuje, čo by sa mohlo stať, ak sa klíma bude naďalej otepľovať a ľadové medvede zostanú bez domova. Príbeh sprostredkúva myšlienku, že to, čo sa deje, nie je až tak ďaleko, a že klimatické zmeny zasahujú každého na Zemi. Dôležitou témou, ktorá rovnako súvisí s ochranou prírody, je otázka migrácie. Autorka sa snaží o kompromis a zmierenie. Zároveň však zdôrazňuje, že je dôležité migrovať s otvoreným srdcom a mysľou a z cesty sa radšej poučiť, než uviaznuť v starých vzorcoch. V novej krajine sa dá robiť veľa zaujímavých vecí, to však neznamená, že možno zabudnúť na svoju domovinu. Hrejivý humor a milé ilustrácie pomáhajú pri riešení závažných otázok. Obrazová stránka knihy ponúka množstvo krásnych nuáns, ktoré vás prinútia zastať a skúmať. Dielo v sebe spája veľké a dôležité témy, spracované pôvabným, jednoduchým a srdečným spôsobom. Vysvetľovanie v príbehu pritom nie je prehnané, takže v ňom zostáva tajomno, ktoré vás núti premýšľať ešte dlho po tom, ako knihu odložíte.
Viac

  • Počet strán: 40 strán
  • ISBN13:9788055191089
  • Originálny názov: Virmalised

Sumár recenzie
Príbeh Polárna žiara je o medvedíkovi Jonovi, ktorý žije spokojne v arktickom mestečku, no jedného dňa sa sneh roztopí a obyvatelia musia odísť. Jon hľadá nový domov a nachádza ho v neznámej krajine, kde sa však stretne s dlhým suchom. Vďaka dedkovým semienkam Jon znova nájde nádej a radosť zo života.

Milý a dojímavý príbeh ľadového medveďa Jona, ktorý po dlhom hľadaní nájde svoj druhý domov a rodinu. Pre ľadového medveďa Jona je východ slnka v Arktíde najkrajšia vec na svete. Pri potulkách po zasnežených svahoch fotografuje ľadovú krásu. Potom však prídu prívalové dažde, sneh a ľad sa začnú topiť a on sa musí rozlúčiť so svojím milovaným domovom. Zbalí si veci aj plechovú škatuľku od dedka, ktorú môže otvoriť len v prípade veľkej núdze, a vyberie sa hľadať nový domov a rodinu... Estónska ilustrátorka Gerda Märtens vytvorila vizuálny vesmír s vlastnými jedinečnými zákonitosťami. Polárna žiara je jej prvá autorská kniha. Dielo reflektuje veľmi dôležité témy dnešnej spoločnosti. Dej posúva zo všeobecnej roviny do individuálnej, čo je pre mladého čitateľa zrozumiteľnejšie. Na situáciu nazerá prostredníctvom ľadového medveďa Jona a vysvetľuje, čo by sa mohlo stať, ak sa klíma bude naďalej otepľovať a ľadové medvede zostanú bez domova. Príbeh sprostredkúva myšlienku, že to, čo sa deje, nie je až tak ďaleko, a že klimatické zmeny zasahujú každého na Zemi. Dôležitou témou, ktorá rovnako súvisí s ochranou prírody, je otázka migrácie. Autorka sa snaží o kompromis a zmierenie. Zároveň však zdôrazňuje, že je dôležité migrovať s otvoreným srdcom a mysľou a z cesty sa radšej poučiť, než uviaznuť v starých vzorcoch. V novej krajine sa dá robiť veľa zaujímavých vecí, to však neznamená, že možno zabudnúť na svoju domovinu. Hrejivý humor a milé ilustrácie pomáhajú pri riešení závažných otázok. Obrazová stránka knihy ponúka množstvo krásnych nuáns, ktoré vás prinútia zastať a skúmať. Dielo v sebe spája veľké a dôležité témy, spracované pôvabným, jednoduchým a srdečným spôsobom. Vysvetľovanie v príbehu pritom nie je prehnané, takže v ňom zostáva tajomno, ktoré vás núti premýšľať ešte dlho po tom, ako knihu odložíte.

Mohlo by sa vám páčiť