Botanicum

Katie Scott a Katie Haworth
Templar • 2016

The 2016 offering from Big Picture Press's Welcome to the Museum series, Botanicum is a stunningly curated guide to plant life. With artwork from Katie Scott of Animalium fame, Botanicum gives readers... the experience of a fascinating exhibition from the pages of a beautiful book. From perennials to bulbs to tropical exotica, Botanicum is a wonderful feast of botanical knowledge complete with superb cross sections of how plants work.
Viac

Animálium pristálo v našej domácej knižnici hneď trikrát. Najskôr anglicky (kto mohol tušiť, že českému prekladu to bude trvať len dva roky?). Potom česky (predsa len, deti chodia do českých škôl). A teraz konečne aj slovensky! Knihy zo série Vitajte v múzeu sú fascinujúce. Kombinujú […]

The 2016 offering from Big Picture Press's Welcome to the Museum series, Botanicum is a stunningly curated guide to plant life. With artwork from Katie Scott of Animalium fame, Botanicum gives readers the experience of a fascinating exhibition from the pages of a beautiful book. From perennials to bulbs to tropical exotica, Botanicum is a wonderful feast of botanical knowledge complete with superb cross sections of how plants work.

Mohlo by sa vám páčiť