Totálne opojenie - Drogy v tretej ríši

Norman Ohler
Ikar • 2016

Objavný pohľad na neznáme fakty o užívaní drog v tretej ríši Áno, naozaj nejde o omyl. Napriek tomu, že boli oficiálne zakázané, drogy sa v tretej ríši vyrábali a konzumovali skutočne vo veľkom. Prvo...e vo veľkom. Prvotným cieľom bolo zvýšiť odolnosť a výdrž nemeckých vojakov na bojových poliach. Omamné látky však obľubovali aj najvyšší predstavitelia ríše. Nemeckí chemici preto vykonávali pokusy s metamfetamínom, neskôr sa prešlo k masovej výrobe pervitínu. Prvý raz ho nemeckí velitelia „úspešne“ vyskúšali pri obsadzovaní Poľska, a keď Nemecko v roku 1940 napadlo Francúzsko, vojaci Wehrmachtu boli pod vplyvom 35 miliónov dávok pervitínu! Ba aj údajný abstinent, nefajčiar a vyznávač zdravého životného štýlu Hitler rád siahol po farmakologickej stimulácii. Jeho osobný lekár dr. Theo Morell, ktorému sa v knihe takisto venuje dosť priestoru, mu bez problémov vnútrožilovo podával viaceré dopingové látky, tajomné hormonálne prípravky, ba aj tvrdé drogy. Iba tak mohol diktátor zotrvať vo svojom sebaklame až do konca. Autor vyhodnotil dosiaľ utajené materiály a svoje závery konfrontoval s poznatkami z odborných prameňov. Výsledkom je solídna historická práca, ktorá „prináša celkom iný pohľad“ na vtedajšie časy, ako sa vyjadril aj popredný nemecký historik Hans Mommsen.
Viac

HODNOTENIE:   ***"Vonku je nezvyčajne jasno z mesiaca, hviezdnato a veľmi zima. Vždy znova sa zdá, že pre Bolla je spánok veľký protivník: -Som na smrť unavený a teraz končím. Pošlite mi čo najskôr, ak môžete, ešte trocha pervitínu a nejaké cigarety.- " (s.59) - Z frontového listu nositeľa Nobelovej ceny za literatúry Heinricha Boola. Norman Ohler podrobne spracoval tému, ktorá bola dlhé[...]

Čítať ďalej

Zvýraznený článok Literatúra faktu Recenzie

Drogové i čitateľské opojenie „Kniha ležiaca pred vami azda prispeje k tomu, aby ste si vedeli trochu lepšie predstaviť falošný svet tretej ríše, ktorá komplexne stratila kontakt so skutočnou hodnotou života a spôsobila tak veľa utrpenia“ (Ohler, 2016, s. 259).

Čítať ďalej

Jasně, dávno před přečtením této knihy jsem věděl, že blesková válka byla poháněna pikem ale musím ocenit, že Normanu Ohlerovi se podařilo skvěle zmapovat celou historii německého perníku a a to, jak hluboko a masově se peří otisklo do meziválečné německé společnosti. — Perfektně je zde zpracován osud Hitlerova osobního lékaře a to jak měli... Číst celé

Čítať ďalej
Objavný pohľad na neznáme fakty o užívaní drog v tretej ríši Áno, naozaj nejde o omyl. Napriek tomu, že boli oficiálne zakázané, drogy sa v tretej ríši vyrábali a konzumovali skutočne vo veľkom. Prvotným cieľom bolo zvýšiť odolnosť a výdrž nemeckých vojakov na bojových poliach. Omamné látky však obľubovali aj najvyšší predstavitelia ríše. Nemeckí chemici preto vykonávali pokusy s metamfetamínom, neskôr sa prešlo k masovej výrobe pervitínu. Prvý raz ho nemeckí velitelia „úspešne“ vyskúšali pri obsadzovaní Poľska, a keď Nemecko v roku 1940 napadlo Francúzsko, vojaci Wehrmachtu boli pod vplyvom 35 miliónov dávok pervitínu! Ba aj údajný abstinent, nefajčiar a vyznávač zdravého životného štýlu Hitler rád siahol po farmakologickej stimulácii. Jeho osobný lekár dr. Theo Morell, ktorému sa v knihe takisto venuje dosť priestoru, mu bez problémov vnútrožilovo podával viaceré dopingové látky, tajomné hormonálne prípravky, ba aj tvrdé drogy. Iba tak mohol diktátor zotrvať vo svojom sebaklame až do konca. Autor vyhodnotil dosiaľ utajené materiály a svoje závery konfrontoval s poznatkami z odborných prameňov. Výsledkom je solídna historická práca, ktorá „prináša celkom iný pohľad“ na vtedajšie časy, ako sa vyjadril aj popredný nemecký historik Hans Mommsen.

Mohlo by sa vám páčiť