Stručné dejiny opitosti

Mark Forsyth
mamaš • 2022

Čo ľudia pili? Koľko pili? A prečo? Mark Forsyth putuje v čase a rozpráva príbeh o tom, že alkohol bol súčasťou každej civilizácie... a s ním aj opitosť. V niektorých kultúrach bolo pitie spojené s ná...itie spojené s náboženstvom, inde so sexualitou, bolo povinnosťou kráľov, sedliakom poskytovalo úľavu. Alkohol mohol poslúžiť ako obeta predkom, ako šláftrunk na dobrú noc alebo dodať odvahu do boja. Stručné dejiny opitosti sa začínajú v praveku a privedú nás až do 20. storočia. Kniha odpovedá na všetky otázky o pijatike, ktoré by vám, triezvym či opitým, napadli. Dozviete sa o neolitických šamanoch, ktorí pili, aby mohli komunikovať s duchmi, prezradí vám, ako sa opíjali starí Gréci či Sumeri, aj to, že bary na Divokom západe vôbec nevyzerali tak ako vo filmoch.
Viac

Keď premýšľame o minulosti, zvyčajne hľadáme politické, spoločenské, ekonomické či prírodné príčiny historických udalostí a vývoja ľudských spoločností. Bolo by však chybou zabúdať na jedného konkrétneho všadeprítomného hýbateľa dejín – alkohol.

Alkohol sa v prírode vyskytuje prirodzene, ale našťastie pre zvieratá, sa nevyskytuje v takom množstve, aby sa mohli opíjať do bezvedomia. Táto „vymoženosť“ bola dopriata iba ľuďom, hoci aj mnohé zvieratá alkohol vo svojom prírodnom prostredí úmyselne vyhľadávajú. Ľudia, ktorí sa zo živočíšnej ríše vymanili, však obľubujú alkohol od pradávna. Najskôr ho takisto ako oheň iba nachádzali, neskôr[...]

Čo ľudia pili? Koľko pili? A prečo? Mark Forsyth putuje v čase a rozpráva príbeh o tom, že alkohol bol súčasťou každej civilizácie... a s ním aj opitosť. V niektorých kultúrach bolo pitie spojené s náboženstvom, inde so sexualitou, bolo povinnosťou kráľov, sedliakom poskytovalo úľavu. Alkohol mohol poslúžiť ako obeta predkom, ako šláftrunk na dobrú noc alebo dodať odvahu do boja. Stručné dejiny opitosti sa začínajú v praveku a privedú nás až do 20. storočia. Kniha odpovedá na všetky otázky o pijatike, ktoré by vám, triezvym či opitým, napadli. Dozviete sa o neolitických šamanoch, ktorí pili, aby mohli komunikovať s duchmi, prezradí vám, ako sa opíjali starí Gréci či Sumeri, aj to, že bary na Divokom západe vôbec nevyzerali tak ako vo filmoch.

Mohlo by sa vám páčiť