The Princess Saves Herself in This One

Amanda Lovelace
Createspace • 2016

A poetry collection divided into four different parts: the princess, the damsel, the queen, & you. the princess, the damsel, & the queen piece together the life of the author in three stages, while yo...u serves as a note to the reader & all of humankind. explores life & all of its love, loss, grief, healing, empowerment, & inspirations.
Viac

Milk and Honey Modern poetry random post Rupi Kaur špecy kecy

Moderná poézia je jeden z najrozšírenejších pojmov v literatúre, a z môjho pohľadu ide aj o najrozšírenejšie knižky vôbec. Avšak nato, že sú také rozšírené, známe a obľúbené, ich píšu autori a autorky, ktorých postihol dajaký problém a nemali sa s kým oň podeliť. Často sa v týchto moderných poéziách stretávame s tým, že boli pre daného autora/autorku jediným únikom a jediným spôsobom, ako[...]

Čítať ďalej
A poetry collection divided into four different parts: the princess, the damsel, the queen, & you. the princess, the damsel, & the queen piece together the life of the author in three stages, while you serves as a note to the reader & all of humankind. explores life & all of its love, loss, grief, healing, empowerment, & inspirations.

Mohlo by sa vám páčiť