A Mouse Called Julian

Joe Todd-Stanton
Flying Eye Books • 2019

Julian is a mouse who is perfectly happy avoiding other animals. They seem to just get in the way, and sometimes even try to eat him! But one day, Julian has an unexpected dinner guest... When the fox... tries to sneak into Julian's burrow for a tasty bite of mouse, it finds itself stuck headfirst in Julian's front door! At first alarmed and wary, they soon find themselves having a lovely dinner together, and it's not long before each realises that they have found in the other a lifelong friend.
Viac

Myšiak Julian

12. 6. 2019

Myšiak Julián má nevýhodu, že sa ho väčšina zvierat snaží zjesť alebo mu prekážajú. A tak sa im radšej vyhýba. Žije v ústrani, vie ako sa vyhnúť ich pohľadom. Ale nevie, že jedno zviera ho sleduje. Sleduje ho tak dlho, až sa raz ocitnú zoči voči. Lišiak skočí do jeho domu strešným oknom. A zasekne sa.  A čo teraz? Julian je spočiatku v šoku, pretože lišiak ho vyrušil v spánku a naviac jeho[...]

Čítať ďalej
Julian is a mouse who is perfectly happy avoiding other animals. They seem to just get in the way, and sometimes even try to eat him! But one day, Julian has an unexpected dinner guest... When the fox tries to sneak into Julian's burrow for a tasty bite of mouse, it finds itself stuck headfirst in Julian's front door! At first alarmed and wary, they soon find themselves having a lovely dinner together, and it's not long before each realises that they have found in the other a lifelong friend.

Mohlo by sa vám páčiť