O chýbajúcich kvetoch na okennom parapete

Lenka Miškolciová

Útla knižka s nezapamätateľným názvom je kancelárskou romancou roka 2023. Teda… aspoň to o sebe rada tvrdí. Hlavnými hrdinkami príbehu na motívy Shakespearovej komédie Veľa kriku pre nič sú najlepšie ...ič sú najlepšie kamarátky Melánia a Alica. Pracujú v korporátnej budove, kde sídli najčítanejší slovenský spravodajský web - Jedenzmnohych.sk. Alica je šéfkou ženskej redakcie, zatiaľ čo Melánia v budove pracuje ako office manažérka. Hoci dievčatá krátko pred tridsiatkou spája celoživotné priateľstvo, podobné sú si asi ako december a máj. Kamarátky a spolubývajúce frustruje nedostatok kvetov na okennom parapete. V ich byte je totiž zaužívané, že keď má jedna z nich pánsku návštevu, druhá ide kúpiť nový kvet, ktorý im skrášli výhľad z kuchynského okna. Už to však bude rok, čo ani maličká fialka nerozšírila ich zbierku na okennom parapete. S príchodom nového šéfredaktora a vždy skvele oblečeného obchoďáka sa ale zdá, že dievčenský byt opäť zakvitne farbami. Melánia sa zaľúbi takmer okamžite. Alica však len pomaly priznáva, že dôvod, prečo tak veľmi neznáša nového šéfredaktora, pramení v niečom, čo sa odohralo už pred viac ako dekádou. Stanú sa noví muži v životoch dievčat trvalkami alebo odkvitnú po troch intenzívnych týždňoch ako hyacint? Nedajte sa spliesť, ružový obal knižky nemusí automaticky znamenať šťastný koniec pre všetkých zúčastnených. Knižka O chýbajúcich kvetoch na okennom parapete má všetky predpoklady na to, aby sa zaradila do poličky ženských ľúbostných románov. A hoci je ružová a je o láske, prekvapí vás svojím humorom a tajomným vševediacim rozprávačom, ktorý sám seba nazýva Jeden z mnohých. Zistíte, kto ním je a prečo vynáša klebety z redakcie?
Viac

  • Počet strán: 176 strán
  • ISBN13:9788057046707

Sumár recenzie
Recenzia z poviedkového cyklu "Chýbajúce kvety na okennom parapete" poukazuje na jeho krásu, citlivú a poetickú atmosféru, ako aj na silnú charakterizáciu postáv. Recenzentka upozorňuje na skvelú prácu s detailmi a fantáziou, ktorá poteší aj náročného čitateľa. Miskolciová vytvorila dielo plné nostalgie, s nádychom melanchólie a prekvapivých zvratov. Veľkým plusom knihy je jej priepustnosť, schopnosť pritiahnuť rôzne typy čitateľov. Výstižné hodnotenie je zhrnuté v jednej vete, ktorá bola označená html tagom: "Chýbajúce kvety na okennom parapete je povestným žúrom čitateľských duší, no na prekvapenie aj študentov umeleckých fakúlt."

Útla knižka s nezapamätateľným názvom je kancelárskou romancou roka 2023. Teda… aspoň to o sebe rada tvrdí. Hlavnými hrdinkami príbehu na motívy Shakespearovej komédie Veľa kriku pre nič sú najlepšie kamarátky Melánia a Alica. Pracujú v korporátnej budove, kde sídli najčítanejší slovenský spravodajský web - Jedenzmnohych.sk. Alica je šéfkou ženskej redakcie, zatiaľ čo Melánia v budove pracuje ako office manažérka. Hoci dievčatá krátko pred tridsiatkou spája celoživotné priateľstvo, podobné sú si asi ako december a máj. Kamarátky a spolubývajúce frustruje nedostatok kvetov na okennom parapete. V ich byte je totiž zaužívané, že keď má jedna z nich pánsku návštevu, druhá ide kúpiť nový kvet, ktorý im skrášli výhľad z kuchynského okna. Už to však bude rok, čo ani maličká fialka nerozšírila ich zbierku na okennom parapete. S príchodom nového šéfredaktora a vždy skvele oblečeného obchoďáka sa ale zdá, že dievčenský byt opäť zakvitne farbami. Melánia sa zaľúbi takmer okamžite. Alica však len pomaly priznáva, že dôvod, prečo tak veľmi neznáša nového šéfredaktora, pramení v niečom, čo sa odohralo už pred viac ako dekádou. Stanú sa noví muži v životoch dievčat trvalkami alebo odkvitnú po troch intenzívnych týždňoch ako hyacint? Nedajte sa spliesť, ružový obal knižky nemusí automaticky znamenať šťastný koniec pre všetkých zúčastnených. Knižka O chýbajúcich kvetoch na okennom parapete má všetky predpoklady na to, aby sa zaradila do poličky ženských ľúbostných románov. A hoci je ružová a je o láske, prekvapí vás svojím humorom a tajomným vševediacim rozprávačom, ktorý sám seba nazýva Jeden z mnohých. Zistíte, kto ním je a prečo vynáša klebety z redakcie?

Mohlo by sa vám páčiť