Klub nenapraviteľných optimistov

Jean-Michel Guenassia
Premedia • 2016

Paríž 1959. V časoch alžírskej vojny a rokenrolu sa dvanásťročný Michel Marini dostáva do sveta dospelých. V bistre Balto ho viac než stolný futbal priťahuje zadná miestnosť, kde sa stretáva tajomný K...retáva tajomný Klub nenapraviteľných optimistov – emigrantov z východnej Európy, ktorí opustili svoje domovy, rodiny aj staré ideály. Počúva rozprávania o ich milostnom živote, manželkách, deťoch, ambíciách a exile za železnou oponou. Ich dramatické príbehy sa v nasledujúcich rokoch prelínajú s podobne dramatickými udalosťami v Michelovej rodine. Lásky a drámy k nemu už neprichádzajú iba zo vzdialeného sveta, ale znenazdajky sa objavujú aj v jeho živote. Výnimočný román sa stretol s nadšeným prijatím nielen vo Francúzsku, kde získal Prix Goncourt des Lycéens, ale aj vo viacerých európskych krajinách.
Viac

/source: pinterest.com/ Nemyslite si, že som celú dovolenku strávila len prechádzkami po Trogire, prípadne vylihovaním na pláži. Respektíve, je pravda, že som vylihovala na pláži, ale nie nečinne! Aktívne som rozvíjala svojho ducha a intelekt veľmi intenzívnym čítaním nových literárnych diel, ktorým venujem tento príspevok. Aby ste vedeli, kam v kníhkupectve siahnuť a čomu sa…

Niekedy je veľmi nebezpečné navštíviť alebo zahliadnuť miesto, s ktorým sa nám spája mnoho spomienok. V apríli 1980 pochovávajú v Paríži Sartra, a Michel Marini, ktorý sa pätnásť rokov vyhýbal Montparnassu, štvrti, v ktorej ho ešte stále prenasledujú prízraky minulosti, náhodou stretne Pavla Cibulku. Ten utiekol z Československa pred vyše tridsiatimi rokmi, na poslednú chvíľu unikol čistkám, ktoré zmietli Slánskeho a Clementisa. Vtedy dávno, pred pätnástimi rokmi, bol jedným z členov Klubu nenapraviteľných optimistov.

Knihu Klub nenapravitelnych optimistu označil Jean-Michel Guenassia za svuj životní román - fiktivní román se skutečnými příběhy. Na 567 stránkách se vněm odvíjí 5 let dospívání jednoho paříského kluka...

Paríž 1959. V časoch alžírskej vojny a rokenrolu sa dvanásťročný Michel Marini dostáva do sveta dospelých. V bistre Balto ho viac než stolný futbal priťahuje zadná miestnosť, kde sa stretáva tajomný Klub nenapraviteľných optimistov – emigrantov z východnej Európy, ktorí opustili svoje domovy, rodiny aj staré ideály. Počúva rozprávania o ich milostnom živote, manželkách, deťoch, ambíciách a exile za železnou oponou. Ich dramatické príbehy sa v nasledujúcich rokoch prelínajú s podobne dramatickými udalosťami v Michelovej rodine. Lásky a drámy k nemu už neprichádzajú iba zo vzdialeného sveta, ale znenazdajky sa objavujú aj v jeho živote. Výnimočný román sa stretol s nadšeným prijatím nielen vo Francúzsku, kde získal Prix Goncourt des Lycéens, ale aj vo viacerých európskych krajinách.

Mohlo by sa vám páčiť