Model Misfit (Geek Girl, #2)

Holly Smale

“My name is Harriet Manners, and I am still a geek.”Harriet knows that modelling won’t transform you. She knows that being as uniquely odd as a polar bear isn’t necessarily a bad thing (even in a rain...n a rainforest). And that the average person eats a ton of food a year, though her pregnant stepmother is doing her best to beat this.What Harriet doesn’t know is where she’s going to fit in once the new baby arrives.With summer plans ruined, modelling in Japan seems the perfect chance to get as far away from home as possible. But nothing can prepare Harriet for the craziness of Tokyo, her competitive model flatmates and her errant grandmother’s ‘chaperoning’. Or seeing gorgeous Nick everywhere she goes.Because, this time, Harriet knows what a broken heart feels like.Can geek girl find her place on the other side of the world or is Harriet lost for good?
Viac

  • Počet strán: 356 strán
  • ISBN13:9780007489466
  • Ďalšie vydania: Modelka
  • Séria: Geek Girl

Holy Smale  | Modelka (Geek Girl #2) | Goodreads V skratke: Tentoraz sa šprtka Harriet snaží prežiť modeling v úžasnom Japonsku. Trapasy si ju však nájdu aj na opačnom konci sveta.  Prvá veta: Volám sa Harriet Mannersová a som modelka. Sérii Geek girl som nevenovala nijakú špeciálnu pozornosť, kým sa nepustilo Yoli do prekladu. Som naozaj rada, že som sa k tomuto príbehu dostala,[...]

Čítať ďalej

Zvýraznený článok YOLi Recenzie

Harriet a jej modelkovské trapasy Vedeli ste, že ľudský mozog pozostáva z 200 miliárd nervových buniek? Že len vďaka mozgovej kôre máme 125 biliónov synapsií, čo predstavuje približne rovnaké množstvo hviezd v 1500 galaxiách veľkosti mliečnej cesty? Toto a ešte viac sa dozviete vďaka Harriet a jej poznatkom.

Čítať ďalej

Aké dobrodružstvá čakajú na Harriet v Tokiu? Harriet Mannersová je opäť tu. A navyše je celkom iná. Už to nie je šprtka, teraz sa z nej stala očarujúca, obľúbená a coolová baba, ktorá žije vo svete módy. Je z nej modelka, ale napodiv, cíti sa menej populárna a ešte trápnejšia ako v čase, keď bola obyčajnou pehavou ryšaňou s okuliarmi na nose. No ponuka modelingovej agentúry ísť v lete na[...]

Čítať ďalej
“My name is Harriet Manners, and I am still a geek.”

Harriet knows that modelling won’t transform you. She knows that being as uniquely odd as a polar bear isn’t necessarily a bad thing (even in a rainforest). And that the average person eats a ton of food a year, though her pregnant stepmother is doing her best to beat this.

What Harriet doesn’t know is where she’s going to fit in once the new baby arrives.

With summer plans ruined, modelling in Japan seems the perfect chance to get as far away from home as possible. But nothing can prepare Harriet for the craziness of Tokyo, her competitive model flatmates and her errant grandmother’s ‘chaperoning’. Or seeing gorgeous Nick everywhere she goes.

Because, this time, Harriet knows what a broken heart feels like.

Can geek girl find her place on the other side of the world or is Harriet lost for good?